Välkomna till vernissage lördagen den 5 april kl 12–17
då konstnärerna närvarar.
Även öppet söndag den 5 april kl 13–16.
Utställningen pågår 5/4 – 17/5 2003.


Click for enlargement





Havet ger honom inspiration och material.
Färgskimrande skulpturer, gjorda av drivved och andra strandfynd från Medelhavets stränder, har med åren blivit Patrick Chappert-Gaujals kännetecken. Lika känd är han för sina vemodigt vindlande verk och ett dynamiskt bildspråk. Många av hans målningar ser ut som stadslandskap ur ett helikopterperspektiv. Kärleken till havet och träföremålen som spolats upp på land kommer ofta till uttryck i hans verk. Slitna kartonger och ihopklistrade pappersbitar omvandlas till värdefullt material i hans målningar och andra bildcollage.
Allt det han gör är motsatser. Ständigt skapar han mönster som han samtidigt bryter. Det är en växelverkan mellan konventionella strukturer, som samtidigt möter motstånd av spontana färg- och formingivelser.
"Hans verk är en källa till njutning, genom sin enkelhet och blygsamhet i sin ambition. Betraktaren lär sig snabbt tycka om det Chappert-Gaujal gör", skriver Martine Prouillac, kulturråd vid Franska Institutet, i en artikel om konstnären, publicerad i samband med hans första utställning i Sverige på Institut Française i Malmö 1986.
Patrick Chappert-Gaujal är född 1959 i Bédarieux i Frankrike. Mellan 1975 och -80 studerade han vid Konsthögskolan i Perpignan. Han är numera bosatt i La Franqui i södra Frankrike. Där vid Medelhavet hämtar han motiv från landskapets ömsom mjuka, och ömsom karga landskap. Första kontakten med Sverige knöt Chappert-Gaujal när han flyttade till Malmö i mitten av 1980-talet. Under sina år i Sverige hade han liksom flera andra unga konstnärer en ateljé i den nedlagda Läderfabriken i Malmö, där den under den tiden fanns ett livaktigt konstnärskollektiv.
Uppmuntrad av Siwert Bergström ställde han ut på GKM i Malmö första gången 1988, vilket blev upptakten till ett långvarigt samarbete som har resulterat i flera andra utställningar i galleriets regi. Han har dessutom deltagit i ett stort antal utställningar i Frankrike, övriga Europa och USA.

Johan Persson 20 februari 2003

 



Jan Desmarets fångar ett fruset ögonblick. Genom sina skulpturer behärskar Desmarets konsten att på en och samma gång gestalta en rörelse och ett fixerat moment. Han är född i belgiska staden Ieper 1961. Alltsedan debututställningen 1985, efter avslutad konstnärlig utbildning vid Konstakademien i Gent, har han ställt ut på flera gallerier och officiella utställningar runt om i världen. Påverkad av den antika skulpturtraditionen ger han sina skapelser egna proportioner och personlig prägel. Han kan tekniken med konstgjutning, vilket ger honom frihet när han går från idé till färdigt konstverk. Representerad är han med åtskilliga offentliga utsmyckningar runt om i Europa, däribland flera monumentala verk.
Han har bland annat utformat åtskilliga bronsfigurer i frenetisk framåtrörelse. Han skildrar män och kvinnor mitt i språnget. Efterhand har han fördjupat sina perspektiv och gör ständigt variationer på vitt skilda djurmotiv. Ett stort antal hästar, hundar och storkar har Desmarets avbildat genom åren. Storken symboliserar lycka och glädje, menar många uttolkare. Bibliska berättelser framställer storken som något positivt, därför att den slukar ormar och därmed utplånar de destruktiva drifterna. Hästen symboliserar mod, seger och styrka.
Jan Desmarets landskap befolkas av mytologiska karaktärer, där det gåtfullt tvådelade janusansiktet och sagofiguren Ikarus, vars vingar brändes av solen och störtade i havet, finns representerade. Mellan mänsklighet och mytologi, mellan det klassiska och moderna, skapar han sina verk.

Johan Persson 20 februari 2003

 

E N T E R

Stora Nygatan 30, SE-211 37 Malmö
Phone +46(0)40-611 99 11, Fax +46(0)40-611 85 45

office@gkm.se www.gkm.se